Gel Electrophoresis Equipment and Supplies
Filtered Search Results
Novus Biologicals™ Red Blood Cell (RBC) Lysis Buffer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Applications: Functional
| CAS | 7558-80-7 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 119.976 |
| Packaging | Plastic Bottle |
| Physical Form | Liquid |
| Recommended Storage | Ambient Temperatures |
| Concentration | 0.5M buffer soln. |
Thermo Scientific Chemicals Agarose low EEO, for electrophoresis, (Mr <= 0.12)
CAS: 9012-36-6 MDL Number: MFCD00081294
| CAS | 9012-36-6 |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00081294 |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Midi Protein Gels, 3 to 8%, 1.0 mm
Invitrogen NuPAGE Tris-Acetate protein gels provide excellent separation of large molecular weight proteins. They are high performance polyacrylamide gels that simulate the denaturing or native conditions of the traditional laemmli system.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 36 to 500 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 8 Months |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Mini Gel Welcome Pack, 4-12%
The Bolt Welcome Pack provides all of the necessary Bolt gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Silica gel 60, 0.019-0.037mm (400-600 mesh)
CAS: 7631-86-9 Molecular Formula: O2Si Molecular Weight (g/mol): 60.08 MDL Number: MFCD00011232 MFCD00217788 MFCD00163736 MFCD00148266 MFCD00603035 MFCD02100519 MFCD06202255 MFCD07370733 InChI Key: VYPSYNLAJGMNEJ-UHFFFAOYSA-N PubChem CID: 24261 ChEBI: CHEBI:30563 IUPAC Name: silanedione SMILES: O=[Si]=O
| PubChem CID | 24261 |
|---|---|
| CAS | 7631-86-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 60.08 |
| ChEBI | CHEBI:30563 |
| MDL Number | MFCD00011232 MFCD00217788 MFCD00163736 MFCD00148266 MFCD00603035 MFCD02100519 MFCD06202255 MFCD07370733 |
| SMILES | O=[Si]=O |
| IUPAC Name | silanedione |
| InChI Key | VYPSYNLAJGMNEJ-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | O2Si |
Invitrogen™ PowerEase™ Touch 350W Power Supply and XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack
The PowerEase Touch 350W Power Supply and XCell SureLock Mini-Cell Welcome Pack contains: PowerEase Touch 350W Power Supply and XCell SureLock Mini-Cell
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Color | Colorless |
|---|---|
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer |
| Synonym | Frozen storage buffer |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| For Use With (Application) | For frozen storage of competent cells |
Thermo Scientific Chemicals Acrylamide/Bisacrylamide 29:1, powder
Premixed powder for preparing protein DNA gels
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P271-P272-P280-P281-P301+P310-P302+P352-P304+P340-P305+P351+P338-P308+P313-P312-P330-P333+P313-P362-P501c |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00080848 |
| Color | White |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H301-H340-H350-H372-H361-H312-H332-H315-H319-H317 Toxic if swallowed. May cause genetic defects. May cause cancer. Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of damaging fertility or the unborn child. Harmful in contact with skin. Harmful if inhaled. Causes skin irritation. Causes serious eye irritation. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | It is soluble in water. |
| Health Hazard 1 | H301-H312+H332-H315-H317-H319-H340-H350-H361f-H372 |
| Physical Form | Powder |
| UN Number | UN2074 |
| DOT Information | Transport Hazard Class: 6.1; Packing Group: III; Proper Shipping Name: ACRYLAMIDE, SOLID |
| Chemical Name or Material | Acrylamide/Bisacrylamide 29:1 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
Thermo Scientific Chemicals Acrylamide (30%) Solutions
CAS: 79-06-1 Molecular Formula: C3H5NO Molecular Weight (g/mol): 71.08 MDL Number: MFCD00008032 InChI Key: HRPVXLWXLXDGHG-UHFFFAOYSA-N PubChem CID: 6579 ChEBI: CHEBI:28619 IUPAC Name: prop-2-enamide SMILES: NC(=O)C=C
| PubChem CID | 6579 |
|---|---|
| CAS | 79-06-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 71.08 |
| ChEBI | CHEBI:28619 |
| MDL Number | MFCD00008032 |
| SMILES | NC(=O)C=C |
| IUPAC Name | prop-2-enamide |
| InChI Key | HRPVXLWXLXDGHG-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C3H5NO |
MP Biomedicals™ Ethidium Bromide Solution (10mg/mL)
Ethidium Bromide Solution (10mg/mL), Molecular biology grade
| CAS | 1239-45-8 |
|---|---|
| Product Type | Fluorescent DNA/RNA Stain |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 394.3 |
| Color | Dark Red/Purple |
| Storage Requirements | Store at +4°C, protect from light. |
| Concentration | 10 mg/mL |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Electrophoresis; Blotting & Detection; Nucleic Acidgel Electrophoresis & Blotting |
| Detection | 15-30 min with 0.5mg/mL solution |
Invitrogen™ Novex™ IEF Protein Gels, pH 3-7, 1.0 mm
Novex™ pH 3-7 IEF Gels are used for pI determination and are excellent for native applications using soluble proteins. Isoelectric focusing (IEF) is an electrophoresis technique that separates proteins based on their isoelectric point (pI).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| pH Range | 3.5 to 6.8 |
| Quantity | 5 Gels/Box |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 5% |
| Mode of Separation | pI (Charge) |
| Gel Type | IEF |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Separation Type | Isoelectric Focusing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 6 Months |
| Product Line | Novex |
Thermo Scientific Chemicals Acrylamide, 98.5%, extra pure
CAS: 79-06-1 Molecular Formula: C3H5NO Molecular Weight (g/mol): 71.08 MDL Number: MFCD00008032 InChI Key: HRPVXLWXLXDGHG-UHFFFAOYSA-N Synonym: Ethylenecarboxamide,2-Propenamide PubChem CID: 6579 ChEBI: CHEBI:28619 IUPAC Name: prop-2-enamide SMILES: NC(=O)C=C
| PubChem CID | 6579 |
|---|---|
| CAS | 79-06-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 71.08 |
| ChEBI | CHEBI:28619 |
| MDL Number | MFCD00008032 |
| SMILES | NC(=O)C=C |
| Synonym | Ethylenecarboxamide,2-Propenamide |
| IUPAC Name | prop-2-enamide |
| InChI Key | HRPVXLWXLXDGHG-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C3H5NO |
Thermo Scientific Chemicals Citrate, 0.5M buffer soln., pH 2.5
CAS: 4-3-6132 Molecular Weight (g/mol): 294.10
| CAS | 4-3-6132 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 294.10 |
Agarose High Resolution, MP Biomedicals™
CAS: 9012-36-6 Molecular Formula: C24H38O19 Molecular Weight (g/mol): 630.55 MDL Number: MFCD00081294 InChI Key: MJQHZNBUODTQTK-WKGBVCLCSA-N Synonym: Galactan Hydrocolloid,3,6-Anhydro-α-L-galacto-β-D-galactan,FastLane agarose,Indubiose A4
| CAS | 9012-36-6 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 630.55 |
| MDL Number | MFCD00081294 |
| Synonym | Galactan Hydrocolloid,3,6-Anhydro-α-L-galacto-β-D-galactan,FastLane agarose,Indubiose A4 |
| InChI Key | MJQHZNBUODTQTK-WKGBVCLCSA-N |
| Molecular Formula | C24H38O19 |